Przejdź do głównej zawartości

Zabezpieczenie umowy poprzez hipotekę


To czy warto zabezpieczać umowę omawialiśmy w jednym z naszych poprzednich postów, więc wiadomo już, że na pewno warto. Teraz należałoby omówić w jaki sposób można to uczynić. W dzisiejszym poście przybliżymy tematykę zabezpieczenia umowy poprzez ustanowienie hipoteki.

Celem hipoteki jest zabezpieczenie wierzytelności, czyli wzmocnienie pozycji prawnej wierzyciela co do jej zaspokojenia. Na podstawie hipoteki nie uzyskujemy uprawnień do korzystania lub czerpania pożytków z obciążonej nieruchomości, chyba że na podstawie innego stosunku prawnego.

Hipoteka stanowi pewne zabezpieczanie ze względu na dwa podstawowe aspekty. Po pierwsze hipoteka zachowuje skuteczność niezależnie od zmian podmiotowych po stronie właściciela obciążonej nieruchomości, tj. zmiana właściciela nie wpływa na istnienie hipoteki. Po drugie wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo przed wierzycielami osobistymi właściciela, jeśli chodzi o podział środków uzyskanych ze sprzedaży egzekucyjnej nieruchomości. Jednak przepisy przewidują pewne wyjątki, m.in.: pierwszeństwo przed wierzytelnościami hipotecznymi będą miały należności alimentacyjne.

Jednakże ten rodzaj zabezpieczenia ma też pewien minus – koszty. Hipotekę można tylko ustanowić na nieruchomości posiadającej księgę wieczystą. Wpis hipoteki do księgi wieczystej polega opłacie stałej w wysokości 200 zł. Musimy również zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Najczęściej w takiej sytuacji korzystamy z usługi notariusza, który zajmuje się dopełnieniem wszystkich formalności i pobiera za to odpowiednią taksę notarialną.

Ustanowienie hipoteki dla zabezpieczenia niewielkich wierzytelności jest mało korzystne z powodu dużych kosztów i skomplikowanej procedury. Ta forma zabezpieczenia najlepiej nadaje się do długoterminowych kontraktów, kredytów itp.


Źródło: T. Czech [w:] Księgi wieczyste i hipoteka. Komentarz. Tom II. Hipoteka, Warszawa 2022

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

REFORMA W PRAWIE ADMINISTRACYJNYM

15 września Sejm przyjął tzw. „tarczę prawną”, czyli ustawę, która ma uprościć  procedury administracyjne. Przewiduje ona zmianę ponad 40 ustaw. Za przyjęciem tarczy było 285 posłów, przeciwko było zero głosów, a wstrzymało się 162.  Obecnie ustawa trafiła do Senatu. Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy mają wpłynąć na przyspieszenie wydawania decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych. Do najważniejszych nowych rozwiązań należy: - wykorzystywanie postepowania uproszczonego lub milczący tryb załatwiania spraw m.in. w zakresie licencji połowowej czy książeczki żeglarskiej; - ostrożne wprowadzanie jednoinstancyjności, w tym w sprawach wpisu do rejestru rzeczoznawców w zakresie rodzajów artykułów rolno-spożywczych czy zgody na przeklasyfikowanie geologicznych zasobów; - elektronizacja procedur m.in. możliwość składania wniosku o udzielenie zgody wodnoprawnej oraz wniosku o udzielenie przyrzeczenia wydania pozwolenia wodnoprawnego z wykorzystaniem wzoró...

Ciekawe przypadki dziwnego prawa

Dni Mięsne i Bezmięsne Nasza historia obfituje w różne nieprzewidziane wydarzenia. W tym obfituje w wiele rozwiązań prawnych do dziś wywołujących zdumienie. Znany jest dość szeroko anegdotyczny wręcz przepis prawa angielskiego, który stanowi, że w Yorku dopuszczalne jest zastrzelenie szkota za pomocą kuszy, za wyjątkiem niedziel. Jednakże jeśli szkot został przyłapany na byciu pijanym albo uzbrojonym może również być zastrzelony także w niedzielę. [1] Powyższe prawa obowiązują jedynie formalnie, a więc są martwym prawem. W tym cyklu artykułów postaram się przytoczyć najciekawsze przykłady nietypowych rozwiązań prawnych oraz przybliżyć cele, dla których je wprowadzano. Poza przedstawieniem faktów historycznych będę przedstawiał też swoje poważne, bądź żartobliwe stanowisko. Dystans zalecany. 😊 Pierwsze czym się zajmę w dzisiejszym wpisie to w jaki sposób ustawodawca Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) walczył z przedsiębiorczością. Okres trwania Polski Ludowej obfituje w różne...

Nowelizacja ustawy w celu przeciwdziałania lichwie

  Zmniejszyło się możliwe maksymalne oprocentowanie i pozaodsetkowe koszty kredytu konsumenckiego. 10 listopada została podpisana ustawa z 6 października 2022 r. o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Ustawa antylichwiarska zacznie obowiązywać po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia, ale część zmian zaczęła obowiązywać już od 18 grudnia 2022 r.  Ustawa wprowadza szereg zmian zarówno na gruncie prawa karnego, bankowego, ustawy o kredycie konsumenckim, kodeksu cywilnego oraz kodeksu postępowania cywilnego, które mają na celu wykluczenie możliwości udzielania pożyczek o charakterze lichwiarskim. Zmiany, które zaczęły obowiązywać od niedawno to m.in. obniżenie maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu oraz określenie, o jakie koszty chodzi.  Ustawa o kredycie konsumenckim dotychczas przewidywała, że pozaodsetkowe koszty pożyczek mogły wynosić 25 proc. pożyczonej kwoty plus 30 proc. za każdy rok kredytowania i nie więcej niż 100 proc. w całym cza...