Przejdź do głównej zawartości

Niebieski czy zielony? Oto jest pytanie.


Często, kiedy napotykamy na problem prawny w pierwszej kolejności zwracamy się o pomoc do najbliższego otoczenia. Bardzo często słyszymy wtedy "Idź do adwokata", lub "Znajdź prawnika". Drugie zdanie w większości przypadków nasuwa skojarzenie adwokata. Ale czy na pewno tylko ten zawód jest w stanie nam pomóc?

Sprowadzając odpowiedź do jednego zdania należy stwierdzić z całą pewnością, że nie. Czym więc różni się adwokat od radcy prawnego?

Pierwszą różnicą jest kolor żabotu togi, radcowie prawni noszą kolor niebieski, natomiast adwokaci kolor zielony. Strój ten jest strojem urzędowym charakterystycznym dla danego zawodu.

Dość niedawno, w wyniku zmiany przepisów nastąpiło znaczne zbliżenie zawodu radcy prawnego i adwokata. Oba te zawody prawnicze polegają m. in. na udzielaniu porad prawnych i roli profesjonalnych pełnomocników przed sądami, jak również innymi instytucjami, zarówno w sprawach cywilnych, karnych, administracyjnych itp.

Poważną różnicą jest fakt, że radca prawny może pozostawać zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czego nie może zrobić adwokat.

Kolejną różnicą jest fakt, że w trakcie aplikacji, którą co do zasady odbywa każdy przyszły adwokat lub radca prawny, kładzie się nacisk na inny zakres tematyczny. I tak adwokaci stereotypowo kojarzeni są z prawem karnym, nic dziwnego, ponieważ już od pierwszego roku to na nim głównie koncentruje się program aplikacji adwokackiej. W trakcie aplikacji radcowskiej główny nacisk jest kładziony na szeroko rozumiane prawo cywilne i gospodarcze. Nic dziwnego, że większość radców prawnych raczej nie specjalizuje się w prawie karnym, za to prawo gospodarcze, cywilne, administracyjne to zdecydowanie ich żywioł.

Poza tymi znaczącymi różnicami oba zawody są sobie równoważne, nie ma określonej kategorii spraw zastrzeżonych wyłącznie dla radcy prawnego czy adwokata.

W mojej praktyce zdarzały się sprawy karne, jednak były to odosobnione przypadki. Jeśli chodzi o sprawy cywilne, administracyjne i gospodarcze, to są one dla mojej kancelarii codziennością. Z chęcią udzielam więc porad prawnych w tym zakresie.

źródło obrazka: sukurs.gda.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ciekawe przypadki dziwnego prawa

Dni Mięsne i Bezmięsne Nasza historia obfituje w różne nieprzewidziane wydarzenia. W tym obfituje w wiele rozwiązań prawnych do dziś wywołujących zdumienie. Znany jest dość szeroko anegdotyczny wręcz przepis prawa angielskiego, który stanowi, że w Yorku dopuszczalne jest zastrzelenie szkota za pomocą kuszy, za wyjątkiem niedziel. Jednakże jeśli szkot został przyłapany na byciu pijanym albo uzbrojonym może również być zastrzelony także w niedzielę. [1] Powyższe prawa obowiązują jedynie formalnie, a więc są martwym prawem. W tym cyklu artykułów postaram się przytoczyć najciekawsze przykłady nietypowych rozwiązań prawnych oraz przybliżyć cele, dla których je wprowadzano. Poza przedstawieniem faktów historycznych będę przedstawiał też swoje poważne, bądź żartobliwe stanowisko. Dystans zalecany. 😊 Pierwsze czym się zajmę w dzisiejszym wpisie to w jaki sposób ustawodawca Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) walczył z przedsiębiorczością. Okres trwania Polski Ludowej obfituje w różne

UNIEWAŻNIENIE UMOWY KREDYTOWEJ

  Na gruncie toczących się od lat postępowań sądowych w sprawach dotyczących tzw. kredytów frankowych powszechne stało się stwierdzanie nieważności umów kredytowych indeksowanych do tej waluty. O ile w przypadku w/w umów jest to obecnie niemalże oczywiste, należy zauważyć że analogiczna sytuacja może mieć miejsce również w przypadku umów kredytowych indeksowanych do każdej waluty obcej jak i kredytów złotówkowych . Zgodnie z regulacją art. 58 k.c., co do zasady czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna. Podobny skutek pociąga za sobą sprzeczność czynności prawnej z zasadami współżycia społecznego. Z kolei w przypadku gdy nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana. Powyższe należy rozumieć jako unicestwienie umowy kredytu i traktowanie jej tak jakby nigdy nie została zaw

REFORMA W PRAWIE ADMINISTRACYJNYM

15 września Sejm przyjął tzw. „tarczę prawną”, czyli ustawę, która ma uprościć  procedury administracyjne. Przewiduje ona zmianę ponad 40 ustaw. Za przyjęciem tarczy było 285 posłów, przeciwko było zero głosów, a wstrzymało się 162.  Obecnie ustawa trafiła do Senatu. Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy mają wpłynąć na przyspieszenie wydawania decyzji i usprawnienie postępowań administracyjnych. Do najważniejszych nowych rozwiązań należy: - wykorzystywanie postepowania uproszczonego lub milczący tryb załatwiania spraw m.in. w zakresie licencji połowowej czy książeczki żeglarskiej; - ostrożne wprowadzanie jednoinstancyjności, w tym w sprawach wpisu do rejestru rzeczoznawców w zakresie rodzajów artykułów rolno-spożywczych czy zgody na przeklasyfikowanie geologicznych zasobów; - elektronizacja procedur m.in. możliwość składania wniosku o udzielenie zgody wodnoprawnej oraz wniosku o udzielenie przyrzeczenia wydania pozwolenia wodnoprawnego z wykorzystaniem wzorów wniosków , p